ژیل کلمان باغبان طبیعت

نویسنده

Ecole Nationale Superieure d'Architecture Paris La Villette

چکیده

ژیل کلمان در سال 1943 درArgenton  در فرانسه متولد شد. ژیل کلمان باغبان، معمار منظر، نویسنده و نظریه‌پرداز منظر و فارغ‌التحصیل دانشگاه گیاه‌شناسی ورسای و دانشکده منظر پاریس است که از سال 1979، تاریخ طبیعی و مفاهیم طراحی را در مدرسه عالی منظر ورسای تدریس می‌کند. امروز در سطح جهان، ژیل کلمان با نوع نگاه خاص و آثار ویژه‌اش در حوزه منظر و معماری منظر در جهان شناخته شده و علاوه بر این در کشور خودش، فرانسه به الگوی تحسین‌شده‌ای از یک انسان موفق مبدل شده است. ژیل کلمان علاوه بر طراحی و اجرای پروژه‌های مطرح معماری منظر، نوشته‌ها و مقالات فراوانی در باب تئوری‌های منظر و معماری منظر و همچنین تجربه‌های موفقی در نگارش نمایشنامه‌های ادبی و رمان دارد.1  ژیل کلمان در سال 1998 جایزه ملی معماری منظر فرانسه را به خود اختصاص داد.  
کلمان بیشتر از اینکه پیرو باشد، رهبر بوده است. در اوایل دهه 70 میلادی، هنگامی که در رشته‌های کشاورزی و طراحی منظر فارغ‌التحصیل شد، پیرو ایده "باغبانی بیولوژیک" بود که پیش زمینه‌ای برای ایدة "کار کردن همراه طبیعت، نه در مقابل طبیعت" به شمار می‌رفت. او پایه‌گذار "اکولوژی انسان‌گرا" است که همکاری انسان و طبیعت را ستایش می‌کند؛ ستایشی که تنها رویکردی رمانتیک به طبیعت بکر و دست نخورده نیست.
کلمان از کودکی به باغبانی علاقه‌مند بود و در نوجوانی، هنگام کمک به پدرش در سم‌پاشی گل‌های رز مسموم شد و دو روز در کما به سر برد. مدتی پس از آن، کلمان از باغ پدری‌اش در کروز به دهکده‌ای نزدیک رفت تا به مطالعات دقیقی در زمینه تغییرات اکولوژیکی، ساختاری و زیبایی‌شناسی محیط بپردازد. در سال 1977 توانست قطعه زمینی در کروز بخرد، خانه‌ای سنگی در آن ساخت و آن را به یکی از زیباترین باغ‌های فرانسه تبدیل کرد. این باغ که «لاواله»2 نامیده می‌شود، پناهگاهی برای او، خانواده، دوستان و حیواناتش است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Giles Clement; the Gardner of Nature

نویسنده [English]

  • Nafiseh Mousavian
چکیده [English]

A famous theorist and one of the most active landscape architects in France, Gilles Clement was also the recipient of the French national landscape prize in 1998. Clement’s ecological approach in landscape architecture is manifest in his four theories known as Garden in Motion, The Planetary Garden, the Third Landscape and Gardens of Resistance. Each one of Clement’s professional projects is a realization of one of these theories. You can never guess the state of Clement’s gardens but his idea about gardens is always the same: “A garden is a persistent project. It produces goods, bears symbols, and accompanies dreams. It is accessible to everyone. It promises nothing and gives everything.”

کلیدواژه‌ها [English]

  • -