پروژه «فرش آبی» تبلور هنر شهری

نوع مقاله : ترجمه

نویسنده

کارشناس ارشد طراحی شهری

چکیده

-
 
«فرش آبی» یک پروژه هنر شهری است که بسیار نوآورانه و مبتکرانه،‌ فضای جمعی جدیدی را کنار «گالری هنری لاینگ» خلق می‌کند. این سایت در کناره شرقی مرکز شهر نیوکاسل واقع شده است. در سال 1996 شورای شهر نیوکاسل یک مسابقه ایده‌پردازی بین‌المللی در قالب طرح تجدید حیات مرکز شهر و به منظور ارتقاء کیفیت و ساماندهی خیابان جان دابسون برگزار کرد و تعدادی از هنرمندان با تجربه در زمینه هنرهای شهری به این رقابت دعوت شدند.
در این مسابقه طرح مؤسسه «توماس هیترویک» طی دو مرحله ارزیابی توسط هیئت داوران رأی لازم را بدست آورد و به دلیل ایده خلاقانه طراحی، برنده شد. ایده طرح بر خلاف روال معمول طراحی مجسمه نبود، بلکه ایده‌ای خلاقانه برای کل مکان بود. به علاوه مصالح اصلی پیشنهادی، مخلوطی از خرده شیشه‌‌های آبی در رزین سفید بود. رنگ آبی به دلیل غیر معمول و غیر متعارف بودن برای مصالح کفسازی و متفاوت بودن از مصالح متداول مانند خاک و چمن، انتخاب شد. کفسازی، طرح نامنظمی دارد که شبیه فرشی در فضا پهن شده و در هنگام برخورد با دیوارها و اشیاء، خم شده است (تصویر1).
تیرک‌‌های مانع ورود خودرو، به طرز هنرمندانه‌‌ای از کف سربرآورده و مصالح کفسازی را خم نموده‌‌اند (تصویر2). نیمکت‌‌های این فضای جمعی از تاخوردن و برگشتن نوارهایی از کفسازی ایجاد شده است. در فضای خالی کنار نیمکت‌‌ها، لامپ‌‌های فلورسنت به منظور نورپردازی فضا، تعبیه شده‌‌است (تصویر3). مصالح کف به‌گونه‌‌ای انتخاب شده که این مکان، متمایز از سایر مکان‌‌ها و خیابان‌های همجوار باشد. در این پروژه پله‌ای گرد رابط میدان جدید به پیاده‌رویی است که از شاهراه مرکزی عبور کرده و به پارکینگ بزرگ و مترو می‌‌رسد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

-

نویسنده [English]

  • Fatemeh Sotoudeh Alambaz
چکیده [English]

-

کلیدواژه‌ها [English]

  • -